23/04/2024

Turniej Euro-Jeunes de Basket

W dniach 3-5 kwietnia 99 koszykarki z MKS Elita – MOS Wołomin wzięły udział w turnieju EURO JEUNES DE BASKET w Calais. Była to już 6. edycja tego turnieju, a kadetki z Wołomina wzięły w nim udział już po raz drugi. W ubiegłym roku zabrakło naszym dziewczętom szczęścia, w tym roku poszło im nieco lepiej.

Do Calais udały się trzy grupy dziewcząt:

• Zespół dzieci (rocznik 1986) w składzie: Katarzyna Kufirska, Anna Motyka, Justyna Motyl, Magda Szulc, Kamila Bąk, Magdalena Pyrzanowska, Aleksandra Piotrowska, Magdalena Brzuszczyńska, Katarzyna Mizera, Iga Hajduczek, Olga Sobiecka, Agata Liberek i Małgorzata Kilanowska – są one srebrnymi medalistkami Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w relacji szkolnej;
  • Zespół młodziczek (rocznik 1984): Maria Wytrykus, Weronika Pyrzanowska, Joanna Kaska, Agnieszka Loranty, Aleksandra Wójcik, Sylwia Dąbrowska, Agata Hajduczek, Monika Wnuk, Paulina Piotrowska i Małgorzata Borucka – tegoroczne złote (w relacji szkolnej) i srebrne (w relacji klubowej) medalistki Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży;
  • Zespół kadetek (rocznik 1983): Sylwia Kamińska, Anna Cymerman, Edyta Feja, Edyta Kisiel, Martyna Koc, Anna Kukiełka, Marta Orłowska, Katarzyna Szczepaniak i Róża Zajkowska – półfinalistki Mistrzostw Polski.

W turnieju największy sukces osiągnęły kadetki. Pokonały one następujące zespoły: z Genewy 45:16; z Sofii 46:34; Quievrain z Belgii 43:20. W półfinale ponownie spotkały się z zespołem z Sofii i pokonały go 43:25. W finale kadetki spotkały się z zespołem COB Calais. W pierwszej połowie wołominianki wyraźnie prowadziły, dużą rolę odgrywały tu wysokie dziewczęta. Tę odsłonę wygrały dziewięcioma punktami. W drugiej części meczu sędziowie zaczęli „wykluczać” nasze wysokie dziewczęta, każda z nich za przewinienia musiały opuścić plac gry (Martyna Koc, Edyta Kisiel i Katarzyna Szczepaniak). Dzięki pomocy sędziów, którzy przewinienia wołominiankom niemalże „wyjmowali z rękawa” koszykarki z COB Calais wygrały spotkanie 35:28. W efekcie dziewczęta z MKS Elita uplasowały się na drugiej pozycji. O trzecie miejsce zagrały nasze sąsiadki z Warszawy – zawodniczki z MKS MDK, niestety uległy one Sofii 28:30.

Równie dobrze w turnieju zagrały nasze młode zawodniczki. W kategorii młodziczek, grając w ośmioosobowym składzie zajęły czwarte miejsce. Uzyskały one następujące wyniki: Elita – Cieszyn 27:30; Elita – Quievrain Belgia 40:35; Elita – Leverkusen Niemcy 28:27 i Elita – BC MONS Belgia 42:21. W półfinale zostały pokonane przez zespół z Polski UKS Trójka Ostrów 12:20, a w spotkaniu o trzecie miejsce uległy (przegrały zaledwie jednym punktem) z Horsholm z Danii 27:28.

Klasyfikacja końcowa:
1. Cieszynianka Cieszyn
2. UKS Trójka Ostrów
3. Horsholm Dania
4. MKS Elita

Najsłabiej wypadły dziewczęta w kategorii dzieci. Trafiły one do zdecydowanie silniejszej grupy i pomimo dobrej i ambitnej gry przegrały kolejno spotkania z: UKS Trójka Ostrów 11:23; BC MONS Belgia 20:23; DUDELANGE Luksemburg 11:18 i COB I Calais 8:43. Pierwsze miejsce w tej grupie zajął zespół z Sokołowa Podlaskiego UKS OLIMP pokonując w finale COB Calais 30:25.